Gebze Motosiklet Kulübü Forumları

Tam Versiyon: motorum için en uygun yağ
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2 3
Ustanın lafını yabana atmayi n arkadaşlar Ne diyorsa odur kesinlikle iddia etmeyin kaybeden siz olursunuz burada tecrübe konusuyor
(04-16-2014, 02:49 PM)h.sahin.55 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Ustanın lafını yabana atmayi n arkadaşlar Ne diyorsa odur kesinlikle iddia etmeyin kaybeden siz olursunuz burada tecrübe konusuyor
hıdır abi öyle deme. ben hidrolikciyim illaki abilerin bu konuda tercübesi benden fazladır motor konusunda daha bilgi sahibi olabilirler. ama bizim katakori araç motorlarıdır :P
Kitap mitap bilmem ben.

Tırcı abiler ne diyosa doğrudur !
Sık yağ değiştiren yada değiştirdiği yağ miktarı fazla olanlar için çok önemli bilgiler.
Marka - Fiyat- Performans. İyi bir harman yapmak gerekiyor.

Lakin, benim motorum 3,5 lt yağ alıyor.
Bu nedenle dışarıdan yağ almak, buna kafa yormak gibi bir kaygım yok.
Servisine götürüyorum. Ne koyuyorsa eyvallah diyorum.
İpone yağ koyuyor.
Yani, az miktarlı yağ kullanımlarında, ben de servis ve kitapçık diyorum.
Ayrıca, motosiklet motorları yüksek devirli aletler. Hiç çevirmeyen 8.000 devir yapıyor. 15.000 devirleri söylemeyeceğim bile.
Bizlerin ortak noktası motosikletse eğer, ki öyle.
Motosikletlerde, motosiklet için üretilmiş yağların kullanılması çok önemli.

Ama durum, Tır gibi araçlar olunca durum farklı.
Yağ işi büyük bir dünya. Çok sevdiğim bir arkadaşım yıllardır sadece yağ iş yapar.
Kulubümüzün üyesi Emrenin uzmalık alanı endüstriyel yağlardır.
Viskozite, ısıl dayanım, nano katkılar, sentetik - yarı sentetik, vs vs.....
(04-17-2014, 09:44 AM)MehmetK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Sık yağ değiştiren yada değiştirdiği yağ miktarı fazla olanlar için çok önemli bilgiler.
Marka - Fiyat- Performans. İyi bir harman yapmak gerekiyor.

Lakin, benim motorum 3,5 lt yağ alıyor.
Bu nedenle dışarıdan yağ almak, buna kafa yormak gibi bir kaygım yok.
Servisine götürüyorum. Ne koyuyorsa eyvallah diyorum.
İpone yağ koyuyor.
Yani, az miktarlı yağ kullanımlarında, ben de servis ve kitapçık diyorum.
Ayrıca, motosiklet motorları yüksek devirli aletler. Hiç çevirmeyen 8.000 devir yapıyor. 15.000 devirleri söylemeyeceğim bile.
Bizlerin ortak noktası motosikletse eğer, ki öyle.
Motosikletlerde, motosiklet için üretilmiş yağların kullanılması çok önemli.

Ama durum, Tır gibi araçlar olunca durum farklı.
Yağ işi büyük bir dünya. Çok sevdiğim bir arkadaşım yıllardır sadece yağ iş yapar.
Kulubümüzün üyesi Emrenin uzmalık alanı endüstriyel yağlardır.
Viskozite, ısıl dayanım, nano katkılar, sentetik - yarı sentetik, vs vs.....
abi motorla tırın bir farkı yok.
devir olayına bakarsan tırda 35.000 devir var abi.
lakin motor seri tır ağır gider her araç için yağ yağdır. önemli olan yağın ne şekilde nerde kulanılmasıdır:çiçek:
(04-16-2014, 02:20 PM)Barış Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]birde şöyle bir şey var yazın 15-50 kışın 10-40 yağ kullanmak daha iyiymiş yada motorun km si60 bin 70 bin de ise bir numara kalın yağ kullanmak gerekirmiş motordaki aşınmaların verdiği fazla sesi azaltıp boşlukları doldurması açısından tabi bunların hepsi şehir efsanesi.

ben kle500 de ikinci söylediğimi yaptım 60 bin km bakımında yağı 15-50 koydum ve seste fark edilir derece düşme olmuştu.

e tabi artık motor eskimiş
(04-17-2014, 11:05 AM)MuratS Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(04-16-2014, 02:20 PM)Barış Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]birde şöyle bir şey var yazın 15-50 kışın 10-40 yağ kullanmak daha iyiymiş yada motorun km si60 bin 70 bin de ise bir numara kalın yağ kullanmak gerekirmiş motordaki aşınmaların verdiği fazla sesi azaltıp boşlukları doldurması açısından tabi bunların hepsi şehir efsanesi.

ben kle500 de ikinci söylediğimi yaptım 60 bin km bakımında yağı 15-50 koydum ve seste fark edilir derece düşme olmuştu.

e tabi artık motor eskimiş
eeee hakkını verdik biz genç ken motor tepesinden inmezdik yatmak nedir bilmezdi bizim motrorlar :)
(04-17-2014, 10:14 AM)yolcu02 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]önemli olan yağın ne şekilde nerde kulanılmasıdır:çiçek:

Bu konuda araplara bayılıyorum : ))
(04-17-2014, 01:35 PM)SEYFO Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(04-17-2014, 10:14 AM)yolcu02 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]önemli olan yağın ne şekilde nerde kulanılmasıdır:çiçek:

Bu konuda araplara bayılıyorum : ))

:hahaha: güldürdün @seyfo :çiçek: , senin yüzünden iş yapmadığım anlaşıldı :utan:

barış senin verdiğin fikir üzerine denedim ve 15/50 kulandım gerçekten motorun sesi düzeldi fark edilircesine.. yine tercübe kazandı teşekkürler :alkış::çiçek:
Sayfa: 1 2 3