Gebze Motosiklet Kulübü Forumları
Fotoğraf mı, Resim mi ? - Yazdırılabilir Sürüm

+- Gebze Motosiklet Kulübü Forumları (https://gebzemoto.com/forum)
+-- Forum: Hobi ve Sanatsal Faaliyetler (https://gebzemoto.com/forum/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Forum: Fotoğrafçılık Sanatı (https://gebzemoto.com/forum/forumdisplay.php?fid=26)
+---- Forum: Bilgiler (https://gebzemoto.com/forum/forumdisplay.php?fid=27)
+---- Konu: Fotoğraf mı, Resim mi ? (/showthread.php?tid=370)

Sayfalar: 1 2 3

Fotoğraf mı, Resim mi ? - VeYSeL - 03-10-2011

Alıntı: Fotoğraf çekilir resim ise yapılır.
* Ressam resmi çizer, fotoğrafçı fotoğrafı çeker.
* Resim içtendir, fotoğraf dıştan.
* Fotoğraf bakmak, resim görmek içindir.
* Resim hayal gücüne, duygulara dayanır, fotoğraf ise nesneldir.
* İki kelimenin de hiçbir harfi diğerinde yoktur.
* Fotoğrafın oluşması için mekanik bir cihaz gereklidir, resmin oluşabilmesi için ise hiçbir mekanik cihaza gerek yoktur.

Bu bir resimdir.
98L2s.jpg

Bu bir fotoğraftır.
AU3Z3.jpg

RE: Fotoğraf mı, Resim mi ? - emomen - 03-10-2011

Bakşan bazı ressamlar öyle resim yapıyorku fotograftan hiç bir farkı yok ve anlıyamıyoruz bazen.

RE: Fotoğraf mı, Resim mi ? - GsrEra - 03-10-2011

Resim çek deriz bazen :) Bu terim; bu kalıba göre, yapılmış bir resmin fotoğrafını çekmek anlamına geliyor o zaman:)

Bazı fotograflar üzerinde oynama yapılıp resime döndürülüyor :P

RE: Fotoğraf mı, Resim mi ? - VeYSeL - 03-10-2011

:ban: hasta etmeyin adamı :hööyt:

RE: Fotoğraf mı, Resim mi ? - Cihan - 03-10-2011

Her ikiside bir mesaj iletir. Yani her ikisininde arkasında yansıtılmak istenen bir duygu, düşünce vardır hatta olmalıdır zaten.

Resim teknik olarak daha zormuş ve yetenek, eğitim işiymiş gibi görünsede istenilen mesaj, duygu yada düşünceyi fotoğrafla yani "ışıkla çizerek" vermek isteyen fotoğrafçıda oldukça teknik bilgi ve beceri ile donatılmıştır.

Bir konu seçilsin ve mesaj belirlensin hepimiz elimize alalım makineleri ve çekelim. İnanın kişi başı 100 kez deklanşöre basılmış olsun içinden işte budur diyebileceğimiz 3-5 kare çıkar. Oda eminim şans eseri olacaktır. Fakat bu konuda çok iyi teknik alt yapısı ve donanımı olan fotoğrafçı 10 çekimde bir tane mükemmel kareyi hatta tek çekimde olması gerekeni çekebilir.

Ben asıl farklı bir bakış açısı ile olaya bakmanızı sağlamak isterim.
Fotoğrafçının işi daha zordur. Yada şöyle diyelim iyi bir fotoğraf için bir fotoğrafçı iyi bir resim için ressamın harcadığı çabadan daha büyük çaba harcar. Neden?

Resim yapılırken ressam tümüyle renklere tuvale fırçaya yani kısaca herşeye hakimdir. Dışa vurmak istediği ne ise büyük bir özgürlük ile yapmaktadır. Işık şurdan gelsini, kadın şu renk giysin, şu çiçek şu tarafa baksın, şunun gölgesi şu yöne vursun vs.
Oysa fotoğrafçı hakim olamadığı değişken ve paremetreleri, objeyi, ışığı, yansımaları, komposizyonu aklınıza ne geliyorsa olması gereken biçimde en uygun anda yakalayıp deklanşöre basması gerekmektedir. O anın tekrarı olamaz. Oysa ressam siler yapar tekrar.

Bu anlamda fotoğraf beklemek ve doğru anda deklanşöre basmaktır.

Aslında bu yazdıklarım tatil ve anı fotoğrafları içinde geçerlidir.

RE: Fotoğraf mı, Resim mi ? - VeYSeL - 03-10-2011

(03-10-2011, 12:24 PM)mehmet_cihan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Yada şöyle diyelim iyi bir fotoğraf için bir fotoğrafçı iyi bir resim için ressamın harcadığı çabadan daha büyük çaba harcar.

:alkış: doğru tespit ..

Fotoğraf apayrı bir sanat..

Bu hobiye yavaştan bende giriş yapmayı düşünüyorum, tecrübeleriniz bana yardımcı olacaktır inşallah :çiçek:

RE: Fotoğraf mı, Resim mi ? - MaRaNtZz - 03-10-2011

Hımm yani fotoğraf elle yapılıyor resim ise makina ile çekiliyor heeee :P:]:]:]:]:]

RE: Fotoğraf mı, Resim mi ? - Seckin Tunali - 03-11-2011

fotoğraf, mekanik bir makinanın kimyasallar yoluyla çektiği .......... dir. noktalı yere ne gelicek derseniz eğer işte burda benim iddam ortaya çıkıyor...resim,doğada her zaman vardır, fotoğraf çekmeden olmaz aslında resim fotoğrafı oluşturur.genel anlamda ben böle düşünüyorum...sonuçta resim olmadan fotoğraf olmaz...