Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bokeh nedir nasıl yapılır.

Bokeh nedir, nasıl yapılır, fotoğtafta bokeh ne işe yarar.
Yazın gelişi ve çiçekler böcekler yeşillerin kendisini göstermeye başlasıylada fotoğraf çekimleri hızlanacak eminim. Evet konumuz bokeh yada “bulanıklık” (Japonca anlamı bu)
Fotoğrafta vurgulamak istediğimiz objelerin arka planlanlarını renk desen ışık kontrast bakımından ne kadar iyi düzenlersek fotoğrafın genel başarısı bir o kadar iyi olur. Bizim fotoğrafta bazen hiçte istemediğimiz bulanıklığı şimdi bilerek isteyerek yapmaya çalışacağız.
Aslında iş basit fon olarak seçtiğimiz alanı mümkün olduğunca fokus dışında bırakarak bunu yapabiliriz. Peki bize ne lazım. Çok bir şey değil. 50mm yada daha uzun odaklı lensler yada bolca ışık alabilen f değeri 2,8 -1,4 gibi değerlere düşebilen optikler. Aslında elimizdeki lenslerle deneme yapmak lazım her lens ile de bu yapılabilir. Örnek 200mm 4f bir lenslede olur. 38mm 1,4 lensilede.
Önemli olan net alan derinliğini ufak tutmak ve arka planı fokus alanından mümkün olduğunca uzaklaştırmak.
Net alan derinliğini nasıl azaltırım ve arka plandan nesneyi ayırırım.
1- Odak uzaklığı büyük lensler kullanırım.
2- Küçük f (diyafram) değerleri seçerim.
3- Obje ye mümkün olduğunca yaklaşırım.
4- Obje ile arka planın arasındaki mesafeyi uzun tutarım.

Tabiki uyumlu renk ve ışıkla donanmış bokeh çok başarılı duruyor.

bokeh_fotograf_003.jpg

bokeh_fotograf_004.jpg

bokeh_fotograf_007.jpg

Özellikle portre, makro, çiçek böcek çekimlerinde yada doğa konulu fotoğraflarda çok güzel neticeler almak mümkün.

3853171267_b2bcb5becb.jpg

If_____by_IgNgRez.jpg

Özellikle arka planda birden çok büyük küçük ışık kaynakları varsa çok hoş görüntüler oluşuyor.

4272864835_f5398e6232.jpg

Bunun gibi bokeh tek başına bir güzel fotoğrafta olabilir.
Ara

:tamam: güzel bilgi paylaşımı..

Teşekkürler abi..

DijitalTurk Toplu.Biz
Keşfedebildiğin kadar özgürsün.. (VeYSeL)

Cihan abi teşekkür ederim.. Benim için oldukça aydınlatıcı oldu.. :)
Ara

O kadar zamandir ugrasirim foto ile bu kelimeyi ilk defa duyuyorum..eline saglik cihan abi

Yapmayıp pişman olanlardansa yapıp pişman olanlardanım galiba..
Ara

Bir şey değil arkadaşlar. :çiçek:

Aslında "bokeh" terimi lenslerin kaliteleri ile ilgili test verilerinde geçer ve objetif içindeki diyafram bıçaklarının yapısı ve sayısıyla alakalıdır. 3-5 gibi az sayıda bıçaklı diyaframlar köşeli kötü bokeh oluşturur. 10 ve daha çok sayılı özellikle eski lensler süper bokeh verir.

Buradaki beşgen şekiller diyafram bıçaları ile alakalı ve pek güzel değil mesela

4431097892_5cdd8d4aec.jpg

1.2L_16.0s.jpg

1.2L_01.2s.jpg

İki fotoğtaf aynı objektif 85mm fakat ilki f16 diğeri f1,2 farkı görüyorsunuz.
F1,2 arkadaki göz alacak tüm detayları silmiş atmış ve manken öne çıkmış.
Ara

bende bunu nasıl yapacağımı anlamaya çalışıyordum cihan aabi, makinenin odak noktasının yerini değiştiriyorum. her seferinde başka yeri bokeh yapıyo. ben her yeri net çekmek istiyorum olmuyo nasıl yapıcam bulamadım
Ara

(06-03-2012, 07:24 PM)onur Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  bende bunu nasıl yapacağımı anlamaya çalışıyordum cihan aabi, makinenin odak noktasının yerini değiştiriyorum. her seferinde başka yeri bokeh yapıyo. ben her yeri net çekmek istiyorum olmuyo nasıl yapıcam bulamadım

Her yer net çıksın istiyorsan (manzara gibi) f8-11-16 gibi diyafram değerleri kullan yada geniç açı. Birde makinede varsa noktasal netleme moduna getir.
Vizörün tam ortasında bir gösterge çıkar ve onu neyin üzerinde tutarsan tam o noktayı çok iyi netlersin.

Manuel kontrol imkanın yoksa makinede manzara modu gibi hazır değerler vardır. Ona ayarla.
Ara

Sağol Cihan abi. bu konuda senden Yedigöllerde ders alacam gittiğimizde inşallah. Bol bol Bokeh yapalım
Ara

evet cihan abi makina üzerinde eğitim vermen sanırım daha mantıklı, yedigöllere yetişebilirsem orda eğitim ver bize
Ara

DSC00107-001.jpg

DSC00114-001.jpg

Yedigöllerde çekilen iki yakışıklımızın fotoları bu konuda iyi örnek oldu :çiçek:
Ara