Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sansak Kanyonu

Eskihisar – Topçular ferbot ile geçildikten sonra Karamürsel yönüne dönülür ve yaklaşık dört kilometre sonra sağa, İznik tarafına sapılır. Sansarak yolu İznik içerisinden ayrılmakta, tabela görülüp sapıldıktan sonra tarihi kapının yanından – mezarlığın içinden geçilerek köy yoluna girilir. Kanyona ulaşmak için köyden geçtikten sonra yaklaşık beş kilometre bozuk bir yoldan gidilmesi gerekmekte. Toplam 136 km. Dönüşte Karamürsel üzerine çıkan yol tercih edilebilir.

YER Sansarak kanyonu doğa tutkunlarının keyifle gezdikleri mekanlardan. Tüm kanyonu katetmek 7 km.lik, bazen suya girmeyi gerektiren bir yürüyüş, bir hayli yorucu. Köyün hemen çıkışındaki geniş çayır piknik yapmak için ideal bir alan. İznikte, Sansarak çıkışının olduğu kavşakta piknik için gerekli malzemeyi almak gerekir.

ayrıca:

İlçenin kuzeydoğusunda bulunan köy, Uç tepe arasında, hoş bir vadide yer alır. Sansarak Vadisi, bir botanik bahçesini andıracak biçimde hoş bir vadidir. Vadinin içinden Karasu geçmektedir. Hafta sonları turlar düzenlenerek bu kanyonda yürüyüşler yapılmaktadır. Köylülerin inancına göre köyün adı ‘sarı kısrak’tan gelmiş. Ankara’dan gelen bir oba buraya yerleşince, burada sarı kısrak görmüşler. Ve sarı kısrağın olduğu yer de, verimli ve sulak olduğu için buraya yerleşmeye karar veriyorlar. Bu nedenle köyün adı ‘sarı kısrak’ tan zamanla Sansarak’a dönüşmüş. Başka bir hikayede ise, sarı bir kısrağı bulunan köyün kurucusundan adını almıştır. Eski Türkçe ‘sanısanarak’ kuşkuya düşmektir. Belki de köyün adı bu kelimeden gelmiş olabilir. Ancak bazı belgelerde adı Cansarak olarak geçmektedir. Sansarak adı da bu addan geldiği düşünülmektedir. Eski bir köydür. Köylülere göre köyün kuruluşu, kurucusu olan kişinin gemici olup, yaptırdığı camisinin içine de gemi halatlarıyla dekor verirmiş. Kerametleri olan bu gemiciye Hacı Baba denilmekteymiş. Eski haritalarda köyün yakınlarında Katranözü ve Horhorçeşme gibi, bugün bulunmayan yerleşimler bulunur. Köyde bulunduğu söylenen şifalı çeşme de, bugünkü Horhor Çeşme olmalıdır. 1895 ve 1908 Yıllığına göre 57 hane bulunan köyde, 1927 yılında 332, 1990 yılında 716, 1997 yılında 534 kişi yaşamaktaydı. Yerli köyüdür. Sınırları içinde bulunan Kanyon Türkiye'nin her yerinden çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Nasıl Giderim

İznik’e 17 km. uzaklıktadır.

sansarak-kanyonu-1.jpg
sansarak_t2.jpg
sansarak.jpg
SansarakKanyonu2009_016.JPG
sansarak_kanyonu_turu_1b.jpg

DijitalTurk Toplu.Biz
Keşfedebildiğin kadar özgürsün.. (VeYSeL)

hem yakın hemde keyifle gezeceğimiz yerler gidilebilir hatta hafta önümüzdeki haftalarda

i am professional motocross driver..
Ara

Bencede çok güzel olur. :tamam:
Ara

Tüüüühhh bana ..
Bir İznik'li olarak buranın adını kaç kere duyduğum halde bir kez daha gitmedim.
Yazıklar olsun bana tüüühhhh :kötü:

Anlaşıldı program oluşuyor yaza doğru çadırlı 2 günlük İznik turu gözüküyor bizlere :uç:
sansarak.jpg
Ara

(01-23-2011, 04:04 PM)ŞENER Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Tüüüühhh bana ..
Bir İznik'li olarak buranın adını kaç kere duyduğum halde bir kez daha gitmedim.

Anlaşıldı program oluşuyor yaza doğru çadırlı 2 günlük İznik turu gözüküyor bizlere :uç:
sansarak.jpg

harika olur şener abi yazı iple çekiyorum....

i am professional motocross driver..
Ara

yazda olsa kışda olsa yapalım derim en harbisinden bir kamp.
geceleri kocaman ateşi yakıb etrafındaki muhabbet çok güzel oluyor
hele birde gitar çalan olursa vahhhhhhhhh vahhhhhhhhhhhh
Ara

(01-23-2011, 04:04 PM)ŞENER Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Tüüüühhh bana ..

sansarak.jpg

:+1::alkış::çiçek:Gmk

Yapmalıyız Kesinlikle Süpper !!

DijitalTurk Toplu.Biz

güzel biyere benziyor..:kalp:

eee ne zaman gidiyoruz:] bende varım ...
Ara

havalar azcık düzelsin hemen gidelim..Gmk

DijitalTurk Toplu.Biz

Hızlı Menü:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi