Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Diyafram Şeması

484338_10150890429706188_1657344169_n.jpg

DijitalTurk Toplu.Biz
Keşfedebildiğin kadar özgürsün.. (VeYSeL)

diyaframı aslında iyi algıladım fakat bu enstantane tam olarak nasıl çalışıyor onu anlayamadım ben ya

saol veysel aydınlatıcı bir görsel
Ara

(06-18-2012, 08:18 AM)onur Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  diyaframı aslında iyi algıladım fakat bu enstantane tam olarak nasıl çalışıyor onu anlayamadım ben ya

saol veysel aydınlatıcı bir görsel

http://www.canonturk.com/images/canonturk.swf
Onur filim yada sensör üzerine düşen ışığı üç şekilde kontrol ediyoruz.
Diyafram, birim zamanda geçen ışık miktarını kontrol eder.
Perde(Enstantene), ışığın geçiş süresini kontrol eder.
ISO, ASA, Filim yada sensör duyarlılığını kontrol eder.
Bunlar arasında bir denklik vardır.
Örnek, ISO 100 f8 enst. 1/125 de çekim yaptık.
ISO 200 f8 enst. 1/250 denktir.( Dikkat ISO yükselttik fakat enst. Arttırdık çünkü film hassasiyeti iki katına çıktı. )
ISO 100 f4 enst. 1/250 denktir. (Bu sefer diyaframı kıstık ve enst. Yine yükseldi)
ISO 100 f16 enst. 1/60 denktir. ( şimdide diyaframı kıstık fakat zamanlama 1/60 a düştü)
Hatırla seninle tül efekti için diyaframı f32 civarı yaptık ve makine 2-3 saniye gibi değerler verdi. Kısaca bu üç değişkenle neyi nasıl çekmek istiyorsak oynuyoruz.
Bir örnek daha Hamit motorla duruyor bakıyoruz değerlere f8 enst. 1/60 veriyor. Fakat Hamit az sonra gazlayacak ve onu hareketliyken çekeceğiz. Bize en az 1/500 zamanlama lazım. Bu sefer makineyi enst. Önceliğine alıp 1/500 yapıyoruz. Bu 2 stop demek. Makine otomatik olarak diyaframıda 2 stop açar. Yani f2,8 gibi bir değere gelir. 1/500 ile Hamiti dondurabiliriz fakat 1/60 ile flu çıkardı.
Diyelimki objektifimiz de f2 f2,8 gibi değerler yok. İşte o zaman imdadımıza ISO yetişiyor. ISO yu 2 stop arttırıyoruz. 100 ise 400 yapıyoruz.

Çok güzel bir uygulama. Sağdaki skalaları hareket ettir.
http://www.canonturk.com/images/canonturk.swf
Ara

O zaman, hareketli nesneleri çekeceğimiz zaman Enstantaneyi artırıyoruz. Işık istiyorsak ISO, ASA, ışığın yetersiz olduğu yerlerde Diyafram süresini arttırıyoruz diyebilir miyiz?
Ara

(06-18-2012, 09:16 AM)GsrEra Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  O zaman, hareketli nesneleri çekeceğimiz zaman Enstantaneyi artırıyoruz. Işık istiyorsak ISO, ASA, ışığın yetersiz olduğu yerlerde Diyafram süresini arttırıyoruz diyebilir miyiz?

Evet Erdem, hareketli nesneleri çekmek için enst. yani perde hızını arttırıyoruz. mesela 1/1000 demek, sensör önündeki perdenin saniyenin binde birinde açılıp kapanması demek. Buda hareketli bir nesnenin çok kısa bir anını fotoğraflar ve nesne net çıkar.

Biraz daha teknik konuşalım mesela
Saatte 100km hızla giden bir motor var. Bu motor saniyede 28m yer değiştirir. 1/60 perde hızında motor 28/60=yarım metre hareket eder. Flu çıkar. Fakat 28/500=5,6cm. 1/1000 de ise 28/1000 = 2,8cm. Kısaca ne kadar hızlı perde hızı kullanırsak o kadar kısa bir anı durağan yakalarız.
Tabi nesneye uzaklıkta burada önemli eğer yakınsak çok hızlı perde hızları gerekebilir 1/4000 1/8000 gibi. Uzaksak saha az perde hızları olabilir.

Az ışıklı yada flaş yasak yerlerde ISO arttırmak en pratik yöntem.
Ya paraya kıyacağız prime lens alacağız yani sabit odaklı f1,4 f1,2 gibi ışıklı bir lens yada yüksek ISO larda iyi çalışan bir makine.
Yani az ışıkta diyafram açıyoruz ve ISO yükseltiyoruz. Fakat bu seferde enst. çok düşer ve elde çekimde makine titrer bunada dikkat.
Ara

saol abi kafamda baya bir şekillendi bu enstantane olayı
Ara

Cihan abi teşekkürler.

Bunları daha önceki makinamda deneme yanılma yöntemiyle bulmuştum.
Teknik olarak bu açıklama gayet güzel geldi. Kafamda daha da şekillendi.
Ara

Benim makinam yok zaten kafamda da birşey şekillenmedi :] kafanızda şekillenen şeyleri uygulamalı bana öğretirsiniz artık
Ara

Senin için özellikle kapalı mekanda hareketli çekimlere örnek çekimler yapacağım. O zaman şekilllenir kafanda : )
Ara

Hızlı Menü:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi