Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

GMK Fotoğraf sergisi

Büyük SLR makineleri uzun yıllar kullanan birisi olarak söyliyeyim. Yeni comp. makineler harika ve SLR makineleri aratmıyor gibi. Zaten amacınız çok yüksek kalite değilse kocaman ağır SLR makineleri taşımanın anlamı yok.
Birde şu Megapiksel konusuna takılmayın fazla megapiksel daha iyi ve kalitedir diye bir orantı yok. Aslında çok piksel fazla gren demektir. Bir çok ciddi üretici artık 10-12Mp'i sınır yaptı gibi ve nois sorununu da bu şekilde çok iyi kontrol ediyorlar. Makine ışığa duyarlı sensor büyük fakat debgeli bir MP en iyi sonuçları veriyor.

Şöyle bir örnek vereyim. Çektiğiniz fotoğrafı en güzel izleyebileceğiniz cihaz bu gün evinizdeki HD Tv ler. 1900x1024 çözünürlük. Bunun 3MP bir çekim çöz. yeterli. Diyelim fotoğrafı A4 baskı alacaksınız ve 300dpi bunun içinde 7-10Mp yeterli olacaktır. Yani 10Mp üzerine fazla çıkıp para vermek anlamsız.

Yeni cihazlar HD kayıt yapıyor bu önemli buna dikkat edin derim. Yani olsun.
Zoom olayına gelince fiyatı arttıran bir etken fakat ne kadar gerekli tartışılır. Bir kere büyük zoom optik kaliteden ödün vermek demektir. İkincisi x3, x4 zoom sonrası elde o minicik makine ile titretmeden fotoğraf çekmeniz imkansızdır. Makro meraklısı iseniz makro özelliği olsun derim. Zaten çoğu bu konuda iyi fakat nesneye 1cm kadar yaklaşanlar var.

Bu minik sınıftada optik herşey bence. Ve ne yazıkki bir çok comp. makinede optikler dandik. Yada adı duyulan bazı markaların en ucuz optiklerini kullanıyor. Nikon yada Leica gibi markalar farklı kullanıcılara farklı kodlarla lens üretir. Her Nikon yada Leica mükemmel değildir. Örnek Nikon, Canon kit lensler çok kötüdür.

Üzerinde manuel ayarlar yapmaya olanak tanısın derim.

Son olarak önereceğim makine şudur.

panasonic-lumix-dmc-ix5.jpg

Bu makineyi yakından inceledim. Büyük sensor var ve Leica Summicron lens ile en iyi sınıf. Zoom aralığının kısa olmasıda kaliteden taviz vermediğini gösteriyor. Harika manuel ayarları var. Panasonik zaten aşağıdaki makinenin aynısını yapmış.

10x0921bhklg8lb9s.jpg

Ara

Cihan abi bildilendirme için teşekkürler, bize yol gösterecektir.
Panasonic kopyasını yaptıyca leicadan ucuzdur diye düşünüyorum piyasa değeri nedir acaba?
Ara

Cihan abi teşekkür ederim, Foğraf makinaları ile ilgili birçok soru işareti yok oldu :alkış:
Ara

(05-27-2011, 08:52 AM)emomen Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Cihan abi bildilendirme için teşekkürler, bize yol gösterecektir.
Panasonic kopyasını yaptıyca leicadan ucuzdur diye düşünüyorum piyasa değeri nedir acaba?

1100-1300Tl arası Emrullah. Bunun LX3 modeli var 750tl sadece zoom daha az gerisi aynı. Oda olabilir.
Link
Ara

Dememkki neymiş makina almadan önce Cihan abiye uğranılacak. Eğer makina belirlendiyse gösterilecek onay alınacak.
Olmadı tutup kolundan hadi makina almaya gidiyoruz denilecek (Müsait olduğu müddetce) Sonrasında benide çağırıp güzel bir yemek ısmarlanacak:)
Ara

Bu sınıf popüler olduğunda aşağıdaki makineyi almıştım. Yok yok üzerinde lens kalitesi zoom vs. 10 numara. sonra Sony DSLR aldım kızıma vermiştim bu makineyi. Sonraki yıllarda ağır SONY öyle sıktıki beni artık taşımaz oldum ve geçen kızdan geri istedim. Tekrar onu kullanacağım. Bir iki macro çekip koyacağım inanamayacaksınız bakın.
006A_olympus_C7070.jpg

(05-27-2011, 09:04 AM)GsrEra Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Dememkki neymiş makina almadan önce Cihan abiye uğranılacak. Eğer makina belirlendiyse gösterilecek onay alınacak.
Olmadı tutup kolundan hadi makina almaya gidiyoruz denilecek (Müsait olduğu müddetce) Sonrasında benide çağırıp güzel bir yemek ısmarlanacak:)

Erdem sağol ne demek yemek falan istemem ve her zaman hazırım gidelim bakalım ve alalım. :çiçek:
Ara

Babamda eski Basın görevinde kullandığı 3 adet makina var ve saklıyor, kurcalamaya bile izin yok :] özellikleri nelerdir bu makinaların bilen varmı;

Zenit 122 S

zenit.jpg

Zenit 12 XP

zenit12xphf8.jpg

Zenit 122 L

Zenit_122_camera.jpg
Ara

(05-27-2011, 08:59 AM)mehmet_cihan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  1100-1300Tl arası Emrullah. Bunun LX3 modeli var 750tl sadece zoom daha az gerisi aynı. Oda olabilir.

biraz daha beklemem gerekecek desenize :hö:
Ara

en üstteki helikopter vurmakta kullanıyor sanırım Hamit :]

DijitalTurk Toplu.Biz
Keşfedebildiğin kadar özgürsün.. (VeYSeL)

(05-27-2011, 11:50 AM)VeYSeL Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  en üstteki helikopter vurmakta kullanıyor sanırım Hamit :]

Abi onunla sanırım zamanında magazin olayları kovalıyorlarmış :)
Ara