Gebze Motosiklet Kulübü Forumları

Tam Versiyon: Tirilye (Zeytinbağı) Gezimiz -- 2 --
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2 3
14 Mayıs 2011 Cumartesi günü, Mehmet Cihan BEy, eşi Dilek hanım, eşim Jale ve ben, havanın da güzel olması ile birlikte keyifli bir haftasonu kaçamağı yaptık.
Cihan bey ve Dilek hanım ile birlikte bir gezi yapmaktan çok keyif aldık.
Eskihisar feribot girişinde buluştuk. Hava açık ve yol açıktı. Gemlik'i 5 km geçtikten sonra, sağa Kurşunlu istikametine doğru ana yoldan çıktık.
Kendimizi birden zeytin ağaçlarının içerisinde bulduk. Kurşunlu'ya geldiğimizde denizi sağımıza, yeşil tabiatı da solumuza aldık ve yola devam ettik.

SAM_1501.jpg

İlk molamız Kurşunlu yolunda. Kısa yolculuğun ilk çayları. Esas keyif şimdi başliyor. İlk kısa duraklama
SAM_1503.jpg

Size bahsettiğim yolu, aşağıdaki foto ile daha bir iyi anlamışsınızdır sanırım. Dantel gibi kıyı şeridi. Harika panorama. Kurşunlu'yu geçiyoruz. Burgaz'a doğru yollandık. İkinci kısa duraklama.
SAM_1504.jpg

Çarşaf gibi deniz ve balıkçı. Rastgele....
SAM_1506.jpg

Gülen yüzler. Ne güzel........
SAM_1507.jpg

Burgaz'ı geçtik ve Mudanya merkeze geldik. Kordandayız. Üçüncü kısa molamız. Solda balık lokantaları, sağda deniz.
SAM_1508.jpg
SAM_1509.jpg

Bu nedir diye merak edenler için hemen söyliyeyim. Tahanlı pide. Harika bir lezzet. Kahvaltıda muhteşem olur. Mudanya'da, Necati Usta'nın fırınından alıyoruz.
SAM_1510.jpg

Bu da, cevizli, tarçınlı lokum. Her ne kadar annemin yaptığı kadar güzel olmasada, harika. Sabahları yağlı beyaz peynirle harika olur.
SAM_1511.jpg

Bu her iki lezzetin de tadına bakıyor ve kahvelerimizi burada içiyoruz.
SAM_1512.jpg
SAM_1513.jpg

Mudanya'yı geçip, Tirilye'ye doğru yollanıyoruz. Fakat yola devam etmek ne mümkün. Harika manzara, bizi Mudanya çıkışında yeniden durduruyor. Dördüncü mola. Sanıyorum Trilye'ye varamayacağız.
SAM_1515.jpg

Bulduğumuz birinin eline makineyi tutuşturup, hemen bir poz alıyoruz. Denizin harika iyot kokusu ciğerlerimizi dolduruyor.
SAM_1518.jpg

Harika bir koy. Dilek hanım hemen yakınlarda bir evi gözüne kestiriyor ve Cihan bey'e hedef gösteriyor.
SAM_1520.jpg

Ve nihayet, 4 moladan sonra Tirilye'deyiz. Trilye bu köyün Rumlardan kalma eski adı. Yeni adı ise Zeytinbağı. Adından da anlaşılacağı üzere her yer zeytin ağacı. Cihn bey, kıyafetinde yeni keşfettiği parçayla uğraşıyor.
SAM_1523.jpg
SAM_1526.jpg
SAM_1527.jpg

Köylü pazarı. Her çeşit ev yapılmı reçel, salça, zeytin ve zeytinyağını burada bulmak mümkün.
SAM_1529.jpg
SAM_1530Kavanozlar.jpg
SAM_1532.jpg

Cihan bey, kavanozlara yakın girmiş, detay alıyor.
SAM_1533.jpg

Çok eskiden kullanılmış olan ve devasa ağaç kütüklerden yapılmış olan, zeytinden yağ çıkartmaya yarayan pres.
SAM_1535.jpg
SAM_1537.jpg

Deniz kıyısında ve halen resterasyonu süren, harika konumdaki yalı. Butik otel olacakmış.
SAM_1540.jpg

Plaj....
SAM_1541.jpg

Trilye sahilden 3 kare. tekneler için küçük bir de barınağı var.
SAM_1542.jpg
SAM_1543.jpg
SAM_1545.jpg

Çarşıya doğru giriyoruz. Bundan sonra bolca eski ev göreceğiz.
SAM_1548.jpg

Turizmin can vermeye başladığı köyde, ihtiyaçlar doğrultusunda gelişen turistik eşye dükkanları gözümüze çarpıyor. Aşağıdaki bunlardan en dikkat çekenlerden biri.
SAM_1549.jpg
SAM_1550.jpg

Sokaklar temiz, evler bakımlı. Bir çoğunun önünde yada camında çiçekler var.
SAM_1551.jpg

Dar sokaklar, yüksek girişli eski köy evleri.
SAM_1553.jpg

Eskiden kilise olan ve Osmanlı da Camiye dönüştürülen yapı. Bir köy için çok büyük. Bakımlı ve kullanılıyor. Tabi ki, resterasyonunun nasıl ve orjinaline sadık kalınarak yapılıp yapılmadığı tartışılır.
SAM_1554.jpg

Keşif ekibi iş başında.
SAM_1555.jpg
SAM_1556.jpg

Ortadaki kahve beyazlı eve dikkat. Yılların vermiş olduğu yorgunlukla, yandaki mavi boyalı eve yaslanmış. Mavi boyalı ev ise, bu eski dostu ayakta tutmaktan mömnun görünüyor.
SAM_1558.jpg

Ara sokaklarda karşımıza çıkan ilginç ve güzel evler bizi şaşırtmaya devam ediyor.
SAM_1559.jpg
SAM_1564.jpg
SAM_1565.jpg

Bir evin bahçesinde gördüğümüz bu küçük çocuğun, üç köpek ile kurduğu dostluk görülmeye değerdi.
SAM_1567.jpg

Köyün adı Zeytinbağı olunca, zeytinyağı satan butik dükkanları çarşı içerisinde görmek olağan.... Işık, zeytinyağı şişelerinde oyunlar oynuyor.
SAM_1568.jpg

Bizim küheylanlar kafa kafaya vermiş, denizi seyrediyor.
SAM_1569.jpg

Oturduğumuz balık lokantasında, masaya balıktan önce getirilen zeytin ve zeytinyağı. Biz hepsini bitirdik. Bu arada, yağ şişesi yarıya kadar doluydu. Hatırı sayılır bir miktarını Cihan bey 3 ekmek darbesiyle bitirdiğini söylemeden de geçemeyeceğim.
SAM_1571.jpg

Sanmayın ki bu yemek RayBan sponsorluğunda yapılıyor. Biz ödedik. :=)
SAM_1572.jpg

Garsooooon. Gel bakayım. Al şu makineyi de bir resmimizi çek. Sandalyedeki Benim mont, özellikle GebzeMoto'nun reklamı olsun diye o şekilde koyulmuştur.
SAM_1573.jpg

Sohbet harika, keyifler yerinde, az sonra karnımız doyacak, yüzler gülüyor.
SAM_1575.jpg

Önce salatalar. Çok taze ve lezzetli.
SAM_1577.jpg
SAM_1578.jpg

Deniz börülcesi ve semizotu salatası harika.
Cihan bey'ler mezgit söyledi. Harika görünüyorlardı. Bir porsiyon ile en açım diyen bile doyardı.
Biz ise jale ile birlikte Minekop söyledik. 1,4 kg. Yedik. sadece kılçıkları kaldı.
Fakat fotoğraf yok. Bakıp da bitarafınız şişer, sonra günahınıza girmiş olmayalım diye koymadım.
(Öyle acıkmışız ki, balıkları görünce fotoğraf çekmeyi unutup, direk dalmışız)
SAM_1579.jpg

İsteyene bira, isteyene çay.
SAM_1580.jpg

Dönüş yolundan önce, biraz enerji. Güveçte cevizli sıcak tahin.
SAM_1581.jpg

Dönüşe geçtik. Kurşunlu sahilde gün batmadan durduk. Akşam kahvelerimizi burada yudumladık. Dönüşteki ilk molamız.
SAM_1585.jpg
SAM_1586.jpg

Kurşunlu sahilde gün batımı. Deniz sabah olduğu gibi hala çarşaf.
İki direk, iki insan...
SAM_1587.jpg

Dönüşte ikinci ve son molamız. Gemlik- Orhangazi arasında, mola yerinde. Burada Cihan bey ve Dilek hanım ile vedalaşıyoruz. Fakat şimdilik ayrılmıyoruz.
Yalova girişindeki ışıklara kadar birlikte motor sürüyoruz.
Yalovada ayrıldık. Cihan beyler, Yalovadan feribota binmek üzere ayrıldılar. Biz ise, Topçular feribot iskelesine doğru yollandık.
Son moladan sonra, öne Cihan bey geçti. Bir daha öne geçmesine izin vermeyeceğim. Ben 110 - 120 gider iken acaba hızlımıyım diye düşünürken, son moladan sonra Cihan bey ibreyi direkt olarak 140 a dayadı.
Güzel bir gün geçirdik. Benzer gezileri sizler ile tekrarlamak dileğiyle.
Mehmet KUTAY
SAM_1597.jpg
Mehmet hocam sağolun varolun. Kadraja bu kadar çok girebildiğim bir gezi olmamıştı daha önce. Ayrıca gezi raporu dediğin böyle olur işte, tebrikler.
Fotoğraflar enfes. Gerçekten bizde çok zevk aldık, uzun zamandır böyle güzel gezi yapmamıştık.
Bu GMK genç tayfadan bir cacık olmaz. Biz devam edelim. :+1::+1::+1:
(05-16-2011, 06:27 PM)mehmet_cihan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Mehmet hocam sağolun varolun. Kadraja bu kadar çok girebildiğim bir gezi olmamıştı daha önce. Ayrıca gezi raporu dediğin böyle olur işte, tebrikler.
Fotoğraflar enfes. Gerçekten bizde çok zevk aldık, uzun zamandır böyle güzel gezi yapmamıştık.

ahh mehmet abi maalesef zaman olarak ayarlıyamıyorum geziler için.sizin gibi tecrübeli demiratlılar ile gezmek çok güzel olur eminim..
Maşallah güzel gezmişsiniz. Sunumda güzel olmuş. Gidemesekte yaşamış gibi oluyor insan.
Maşallah yemekler ne kadar güzel duruyor...

konuya direk delış yaptım ama resimlere kıskanarak batım siz genç biz ihtiyar helal size...
mmmmm harika bir gezi... Gayet güzel bir rapor.. Çok teşekkürler efendim..

Mehmet abi bizi ne zaman götüreceksin oraya :utan:

Cihan abi sataşma biz gençlere.. Müzmin bekarlar ekibini kızdırma, :]
son molada kahveler yudumlanırken geçen bir muhabbet ;

MehmetK :... çok güzel bir gün oldu...
MehmetC : ...sormayın az kalsın Seyfo da gelecekti..
MehmetK : aman iyiki gelmedi .. kafamızı dinledik...
MehmetC : ucuz kurtulduk...sanırım gerçekten niyetliydi...bi ara bende gelcem hazırlanıyom felan dedi fazla ısrar etmedim...
........
(05-16-2011, 06:27 PM)mehmet_cihan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Mehmet hocam sağolun varolun. Kadraja bu kadar çok girebildiğim bir gezi olmamıştı daha önce. Ayrıca gezi raporu dediğin böyle olur işte, tebrikler.

Cihan abi gezmiş, dolaşmış, eğlenmişsiniz ama gençlerde durmadı :] Bizde pasta cila öncesi ince zımpara nasıl yapılır ustasından öğrendik resimleri çok fazla olmasada var Erdem de :P
(05-16-2011, 10:10 PM)SEYFO Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]son molada kahveler yudumlanırken geçen bir muhabbet ;

MehmetK :... çok güzel bir gün oldu...
MehmetC : ...sormayın az kalsın Seyfo da gelecekti..
MehmetK : aman iyiki gelmedi .. kafamızı dinledik...
MehmetC : ucuz kurtulduk...sanırım gerçekten niyetliydi...bi ara bende gelcem hazırlanıyom felan dedi fazla ısrar etmedim...
........

Seyfullah sabah okudum koptum bu cevaba. Beyin okuyan adamsın sen inanki.

(demek niyeti varmış bunları yazdığına göre, iyiki sabah aramamışım)
Aynen boşta kalınca yüklerim:)
Sayfa: 1 2 3