Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kaza sonrası kaskın çıkarılması

(03-17-2011, 10:55 PM)MehmetK (from darica) Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Harika bir konu.
Cihan bey teşekkürler.

Bizim gurup bunu bilmiyor.
Ben düştüm. Bilincim kapandı. Kendime geldigimde Kaskım kafamda yoktu.
Allahtan kıyafetim üzerimdeydi. :utan:
O arkadaşlar kendini biliyor. :çiçek:

Abi kımıldama diye seni tutmaya çalıştık ama benim bişeyim yok diyip fırladın ayağa.. Mehmet abi.. Hatırlamıyorsun dimi :boks:

DijitalTurk Toplu.Biz
Keşfedebildiğin kadar özgürsün.. (VeYSeL)

(03-17-2011, 11:04 PM)VeYSeL Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  [quote='MehmetK (from darica)' pid='5423' dateline='1300402501']
Harika bir konu.
Cihan bey teşekkürler.

Bizim gurup bunu bilmiyor.
Ben düştüm. Bilincim kapandı. Kendime geldigimde Kaskım kafamda yoktu.
Allahtan kıyafetim üzerimdeydi. :utan:
O arkadaşlar kendini biliyor. :çiçek:
Kim hatırlamak isterki..

O kötü dakikaları sen bide bize sor mehmet abi.

Tam çıkarmaya botlardan başlıyordukki ayağa kalktın:] :delü:

gidemediğin yer senin değildir

bol çamurlarrrr
Ara

Benim aklıma bir şey takıldı da videoları izlerken 1. videoda kaskı çıkardıktan sonra bayan hastanın başını tutmuş. 2. videoda kaskı çıkardıktan sonra hastanın başını yere koydu da boyun kırığı olabileceğinden atelleme yapılsa daha doğru olmazmıydı ?

Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan oluşur. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin? M.Kemal Atatürk

Ağzında bal olan arının, kuyruğunda iğnesi vardır.. // John Lyly
Ara

(04-16-2011, 06:27 PM)dyguC Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Benim aklıma bir şey takıldı da videoları izlerken 1. videoda kaskı çıkardıktan sonra bayan hastanın başını tutmuş. 2. videoda kaskı çıkardıktan sonra hastanın başını yere koydu da boyun kırığı olabileceğinden atelleme yapılsa daha doğru olmazmıydı ?

Sanırım eldeki imkanlarla en doğru müdahaleyi yapmaya çalışıyorlar..

Cihan abi senin yorumun nedir ?

DijitalTurk Toplu.Biz
Keşfedebildiğin kadar özgürsün.. (VeYSeL)

Veysel sağol. Soruyu okudum sonra yazmayı unuttum valla.

Evet birazda eldeki imkanlar meselesi. Fakat kask çıkarıldığı gibi eğer bir boyunluk mevcut ise hemen boynu sabitlemek lazım. En doğrusu bu.
Boyunluk yoksa boynun normal pozisyonu neyse o pozisyonu vermek için enseye bir şeylerle takviye yapılabilir. Motorumuzda mutlaka bir boyunluk taşımalıyız.
Ara

Enseye bir şeyler koyulması acısından dikkatimi çekmişti benimde. Boyunluk olmasa bile gazete yada bir kartonda atel görevi görebilir.

Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan oluşur. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin? M.Kemal Atatürk

Ağzında bal olan arının, kuyruğunda iğnesi vardır.. // John Lyly
Ara

Arkadaşlar kaza sonrasında kaskın çıkarılması yada çıkarılmaması konusunu bu yazı ile sonlandırıyorum. Bir süredir iki doktor arkadaştan beklediğim yanıtlar geldi.
Aslında hekimler arasında bile görüş ayrılıkları olsada temel bilgi şöyle. Amaç yaralının hayatta kalmasını sağlamak birinci kaygımız olduğuna göre eğer kask bu duruma ve müdahaleye engelse bir kişinin yardımıyla kaskı usulüne uygun çıkartacağız. Yaralının bilinci açık, bizimle konuşuyor, sorulara makul mantıklı cevaplar veriyor rahat solunum yapıyorsa kaska hiç dokunmuyoruz ve boynu hareketsiz hale getiriyoruz. Yaralının bilinci açık fakat boyun ağrısı, kol bacak uyuşmasından bahsediyorsa asla kaska dokunmuyoruz.

Fakat yaralımızın bilinci kapalı, solunum düzensiz yada yapamıyorsa, kafada ağır travma izleri ile kanamalar varsa, dil solunumu engelliyorsa, nabız alamıyorsaki hastanın bilinci yerinde bile olsa soluk alamadığını ifade ediyorsa kaskı usulüne göre çıkarıyoruz. Aslında burada belki zor bir tercih kullanacağız yani kaska müdahale ile belki şahsa ciddi omurilik zararları verebiliriz fakat hayatta kalmasını sağlamakta elimizde.

Bu arada kaza sonrası yaralının boyun hareketleri yapmasına engel olmamız şart. Boynu sağa sola döndürmek geriye atmak, çekmek yada itmek olabilecek en kötü sonuçları doğurabilir. Sadece öne doğru biraz eğmek çok zarar vermiyor. Umarım hiçbirimizin başına gelmez.
Ara