Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Fotoğraf mı, Resim mi ?

(03-11-2011, 01:01 PM)Seckin Tunali Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  fotoğraf, mekanik bir makinanın kimyasallar yoluyla çektiği .......... dir. noktalı yere ne gelicek derseniz eğer işte burda benim iddam ortaya çıkıyor...resim,doğada her zaman vardır, fotoğraf çekmeden olmaz aslında resim fotoğrafı oluşturur.genel anlamda ben böle düşünüyorum...sonuçta resim olmadan fotoğraf olmaz...

Seçkin bu durumda fotoğraf ve resmin tanımını yapmalıyız belkide. Sen nasıl tanımlıyorsun?

Bu arada katılımlar güzel, daha çok fikir alalım.:alkış:

Başkan, birde felsefe köşesi istiyoruz.:çiçek:
Ara

:] olaylara bu kadar felsefik yaklaşan arkadaşlar varmıydı aramızda ya :utan:

DijitalTurk Toplu.Biz
Keşfedebildiğin kadar özgürsün.. (VeYSeL)

benim tanımı mı istiyorsun yoksa zaten belli merciler tarafından yapılmış olan tanımlarımı?

eğer benim tanımlarımı istiyorsan şöle yorumlayabilirim.;

Fotoğraf:varolan bir objenin mekanik yollar kullanarak, ışık ve kimyasalların, mercekler yardımıyla film tabletlerine veya elektronik kayıt cihazlarına aktarılan görüntülerdir.

Resim:insan yeteneği ve hayalgücü ile varolan yada varolmayan bir objeyi kağıt yada elektronik ortama aktardıktan sonra oluşan görüntüdür.aslında doğada gördüğümüz herşey resimdir.illaki herhangi görsel bir konuma aktarılması gerekmez.

ama fotoğrafta herhangi bir ortama aktarmadığın her görüntü yada resim fotoğraf olamaz...

şunu demek istiyorum resim olmadan fotoğrafta olmaz...bana göre fotoğrafı resimden ayıran fotoğrafta hayal gücü kullanamamak.yanlış anlamayın bende fotoğraf çekiyorum demek istediğim bir manzara çekerken arkasına ufo koyamassın yada portre çekerken insanlara mekanik bir görüntü yapamassın.vs vs...

Yapmayıp pişman olanlardansa yapıp pişman olanlardanım galiba..
Ara

(03-11-2011, 03:57 PM)Seckin Tunali Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  benim tanımı mı istiyorsun yoksa zaten belli merciler tarafından yapılmış olan tanımlarımı?

Fotoğraf:varolan bir objenin mekanik yollar kullanarak, ışık ve kimyasalların, mercekler yardımıyla film tabletlerine veya elektronik kayıt cihazlarına aktarılan görüntülerdir.

Resim:insan yeteneği ve hayalgücü ile varolan yada varolmayan bir objeyi kağıt yada elektronik ortama aktardıktan sonra oluşan görüntüdür.aslında doğada gördüğümüz herşey resimdir.illaki herhangi görsel bir konuma aktarılması gerekmez.

ama fotoğrafta herhangi bir ortama aktarmadığın her görüntü yada resim fotoğraf olamaz...

şunu demek istiyorum resim olmadan fotoğrafta olmaz...bana göre fotoğrafı resimden ayıran fotoğrafta hayal gücü kullanamamak.yanlış anlamayın bende fotoğraf çekiyorum demek istediğim bir manzara çekerken arkasına ufo koyamassın yada portre çekerken insanlara mekanik bir görüntü yapamassın.vs vs...

Manipülasyon lara ne diyeceksin peki Seço senin tanımına göre neye girer ?

DijitalTurk Toplu.Biz

Döktürmüşsünüz yafff GmkGmk
Ara

(03-11-2011, 03:57 PM)Seckin Tunali Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  aslında doğada gördüğümüz herşey resimdir.illaki herhangi görsel bir konuma aktarılması gerekmez.

Fakat resimde fotoğrafta iki boyutludur. Yani ister gördüğümüz (üç boyutlu) ister zihinsel canlandırmamız olsun hep iki boyutta ifade etmek durumundayız resim ve fotoğrafta. O zaman resim iki boyutlu bir görseldir. Oysa gerçek dünya ve beynin algılaması üç boyutludur.
Bu durumda yinede "herşey resimdir" diyebilirmiyiz.

Alıntı:şunu demek istiyorum resim olmadan fotoğrafta olmaz...bana göre fotoğrafı resimden ayıran fotoğrafta hayal gücü kullanamamak

Bunu şöylemi anlamamız lazım, nesneler ve tabi bir komposizyon olmadan yani gerçek dünya olmadan fotoğraf yaratamazsın. Fakat zihinsel faaliyetleri resmedebilirsin.

Bir başka tartışma konusu olabilir fakat, zihin gerçek dünya olmadan resmedecek neyi tahayyül edebilir? O zaman her ikiside sonuçta gerçeğe yani nesnelere ve ona nitelikleri verecek bilince ihtiyacı vardır.

Bir sanat olarak bakarsan her ikiside farklı disiplin, teknik ve estetiği kullanıp zihinsel faaliyeti iki boyutlu düzlem üzerinde ifade ediyorlar.

Zaten nokta ve cizgi iki boyutludur ve resimde fotoğrafta bunları kullanır.

Aslına bakarsanız fotoğraf makineleri ve görüntünün bir kağıda aktarılması göz ve görme prensipleri kopya edilerek geliştirimiş. Digital sistemler geliştikten sonrada bende çok daha doğal olana yaklaşıldı. Optik bir sistemden geçen ışık ışığa duyarlı bir tapakada elektrik sinyallerine dönüşüp digital bir kayıt haline geliyor. Göz ve beyinde bundan çok farklı bir şey yapmıyor aslında.

O zaman şunu diyebilirmiyiz. Dış dünyayı algılamak ve yorumlamak için her an binlerce fotoğraf çekiyoruz. Bu yüzbinlerce kare bizim zihinsel faaliyetlerimizin asıl kaynağı. (görüntü ile ilgili) Gerçeklik yada nesneler hakkında bilgi yani onları hayal etmek için eğer beyin bu milyonlarca kareyi kullanıyorsa ve fotoğraf ile resmi geleneksel tanım dışında tanımlamaya çalışıyorsak bende en az senin kadar ciddi bir iddea da bulunurum.

Her şey ama her şey (bizim görsel algılamamız anlamında) fotoğraf karesidir. O zaman resim yapmak için beyin önce fotoğraf çekmeli yani görmeli.
Ara

(03-11-2011, 04:00 PM)veysel Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  
(03-11-2011, 03:57 PM)Seckin Tunali Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  benim tanımı mı istiyorsun yoksa zaten belli merciler tarafından yapılmış olan tanımlarımı?

Manipülasyon lara ne diyeceksin peki Seço senin tanımına göre neye girer ?

zaten sen cevabını vermişsin veyso..Digital manipülasyon o apayrı bir tanım bence onun ne fotoğrafla nede resimle alakası var...doğal çekilmiş fotoğrafların digital ortamda değiştirilmesi..

''Bir başka tartışma konusu olabilir fakat, zihin gerçek dünya olmadan resmedecek neyi tahayyül edebilir? O zaman her ikiside sonuçta gerçeğe yani nesnelere ve ona nitelikleri verecek bilince ihtiyacı vardır.''demiş Mehmet hocam sana gerçek dünyada olmayan real ve sürreal bir çok fotoğraf ve resim gösterebilirim..fotoğrafta evet gerçeklik şart ama resim de bu söz konusu olamaz...insanların çizdikleri sadece hayal güçüyle sınırlıdır..ama bu hayal gücüne ilham veren ne dersen korkularımızdan tut isteklerimize birçok kaynağı var...ama daha derine inmek istersek bu konuda yaradılışa kadar gideriz.. :)

Ara

Manipülasyon bence dijital resim yapma sanatıdır :utan:

Aslında bu konulara en güzel cevabı Gebze Fotoğraf Sanatı Derneği (GEFSAD) 'ın şu anki başkanı Osman abi yanıtlayabilir..

En kısa zamanda bir çarşamba toplantımıza davet edeyim kendisini.. hem belki bize mini bir seminer de verebilir..

ne dersiniz?

DijitalTurk Toplu.Biz

Alıntı:.ama daha derine inmek istersek bu konuda yaradılışa kadar gideriz.. :)

Başkana dedik zaten felsefe bölümü aç diye.:alkış:
Ara

bence manipülasyon o değil...manipülasyonun anlamı bozmak değiştirmektir.senin demek istediğin aslında Digital Sanat...

Ara