Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kışa Hazırlık...

Merhabalar ;

Fakat saklama yöntemleri ile ilgili birçok şey anlatılıyor bende aralarından en doğru olduğumu düşündüğüm ve araştırmalarımda doğru sonuca ulaştığım verileri paylaşmak istedim.

Yöntem adım adım;

1. İlk olarak motorumuzu yıkadıktan sonra iyice kuruttuğumuza emin oluyoruz.Motoru en iyi şekilde temizliyoruz,

2. Motorumuzu bir süre çalıştırdıktan sonra sıcak motor yağını boşaltıyoruz ve yerine yeni yağı kullanma klavuzunda belirtilen seviyede dolduruyoruz,

Alıntı:(Ayrıca bujiyi çıkararak silindir bloğuna 15-20 ml yağ doldurularak motoru bir süre çalıştırıyoruz.)

3. Motorumuzda orta ayaklık varsa, bunu kullanarak motorumuzu bırakıyoruz. Hatta mümkünse lastiklerin altına uygun tahtalar hazırlayarak zeminle temasını kesiyor, lastiklerin havasını yarısına kadar indiriyoruz,

4. Yakıt deposunu tamamen boşaltıyoruz ve bir süre havalandırdıktan sonra kapağını kapatıyoruz.Ayrıca karbüratördeki yakıtı tamamen boşaltıyoruz,

Alıntı:(Bazı kullanıcılarda aksine deponun paslanmaması için full yakıt doldurulması gerektiğini belirtiyorlar.)

5. Akümüzü motorumuzdan ayırarak daha stabil sıcaklıkta muhafaza için evde muhafa ediyoruz,

6. Eksozu ve karbüratörun hava girişine uygun bir malzeme ile hava içine giremeyecek şekilde tıkıyoruz,

7. Temiz bir motor yağını depodaki benzin ile bir kapta karışıtırarak bulamaç haline getirip bir fırça yardımı ile motorun bütün metal, nikelajlı, krom kaplamalı ve Boyalı kısımlarına sürerek hava ile temsını engelliyor ve nemli bir ortamda dahi olsa paslanmasının çürümesini önüne geçeceğimizi belirtiliyor,

Alıntı:(Diğer bir fikir olarakta gres'i yağını aynı şekilde motorun metal, nikelajlı, krom kaplamalı ve boyalı kısımlarına sürebileceğimi belirtiliyor.)

8. Metal Yüzeyler WD-40 ile korunabilir,

9. Son olarak Baranda ile üzerini örtmeminin uygun olacağı...

Alıntı:(Nemli bir ortamda saklanacaksa ıslanmıyacak bir şekilde üzerinin çarşaf ile örtülerek nemin içeride kalmasını engelleyebiliriz)
Ara

Paylaşım için çok teşekkürler oldukça faydalı..

Gmk

DijitalTurk Toplu.Biz
Keşfedebildiğin kadar özgürsün.. (VeYSeL)

Hamit ne kafa yormuştuk senle bu konuda hatırlıyormusun ama atlarımız kış uykusuna yatmak istemedi:]
Ara

Yahu nasıl sabreder bir motosiklet kullanıcısı 3-4 ay motora binmeden :hö:

DijitalTurk Toplu.Biz
Keşfedebildiğin kadar özgürsün.. (VeYSeL)

İşin aslı öyle ama kullanmamayı ciddi anlamda düşünenlere yardımcı olsun çok araştırdık Emrullah ile,:]
Aslında daha eklenecek çok şey var ama arınmış hali bu :P
Ara

benim öyle bir sorunum yok :delü:

iki sıpada ne yağmur nede kar görür binilmediği vakıt..

abi kardeş dayanmış vermişlerdir muhabbetin gözüne:alkol:

bu arada hava iyi olursa cumartesi sabah sirkeciye gideceğim nasipse
ufak sıpanın kalbini almaya.
benimle gelmek isteyen olursa söylesin beraber gideriz.
hem gezmiş oluruz hemde gitmişken motor botu kask gibi şedylerde bakınıla bilir..
Ara

(01-24-2011, 06:30 PM)similyen Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  benim öyle bir sorunum yok :delü:

hem gezmiş oluruz hemde gitmişken motor botu kask gibi şedylerde bakınıla bilir..

Cumartesi iş yerindeyim ve hava karlı diyorlar:dur:

Bot,kask, eldiven gibi ihtiyaçlarını fuara bırak orda uygun fiyata bulabilirsin abi:çiçek:
Ara

olsun emrullah bakarız almayız:P:P:P

hem kar dediğin nedirki. tam benlik:P

karda yağsa gitmem lazım.
ufak spayı hemen diriltmem lazım:]
Ara

(01-24-2011, 06:30 PM)similyen Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  benim öyle bir sorunum yok :delü:

Bende de eskiden vardı :]
(01-24-2011, 06:36 PM)emomen Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  

Cumartesi iş yerindeyim ve hava karlı diyorlar:dur:

Bot,kask, eldiven gibi ihtiyaçlarını fuara bırak orda uygun fiyata bulabilirsin abi:çiçek:

Fuarda umarım uygun birşeyler buluruz yoksa boşuna beklemiş olacağız...:bye:
Ara

güzel paylaşım eline sağlık..

Yapmayıp pişman olanlardansa yapıp pişman olanlardanım galiba..
Ara

Hızlı Menü:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi